A BELGA JUHÁSZKUTYA.
1891 vége felé a fajta iránt elhivatott társaság összeült Brüsszelben, hogy kidolgozzák, miként lehetne jobban megismertetni a fajtát, és elismertetni rendkívüli fizikai és lelki értékeit a hazai pásztorkutyáknak. Így alakították meg 1891. szeptember 29.-én a "Club du Chien de Berger Belge" elnevezésű klubot.
Az 1892. április 2-án rendezett küldöttgyűlésen Adolphe Reul professzor előzetes összehasonlító tanulmányai alapján a klub megalkotta a fajtastandardot. Ekkor 3 szőrváltozatot fogadtak el: a hosszúszőrű, a rövidszőrű és a drótszőrű változatot, egyenlőre színmegkötés nélkül.
Alapos válogatások után sikerült a változatokat kialakítani. Kiemelték a fajta jellegét legjobban hordozó egyedeket, és generációkon keresztül vonaltenyésztésekkel alakították ki az ideális típust.
1898-ban határozták meg az elfogadható színeket:
- fekete a hosszúszőrűeknek,
- vörös fekete maszkkal a rövidszőrűeknek,
- sötét hamuszürke a drótszőrűeknek.
Ennek alapján lettek a kiállításokról és a tenyésztésből kizárva a vörös hosszúszőrűek és a vörös drótszőrűek.
1898. július 18-án megalakult egy másik klub, a "Berger Belge Club", és a laekeni parkban megrendezték első kiállításukat a vörös drótszőrűek megmentésére, melyeket itt neveztek el laekenois-nak. Ez a klub segítette vissza később a vörös hosszúszőrű egyedeket is, akik a tervueren nevet kapták. Ezt a változatot tizedelte meg leginkább az első, majd a második világháború. A groenendael és a malinois keresztezéséből hozták vissza a fajtát. 1907. május 5-én a Berger Belges Club által rendezett kiállításon hirdettek először győztest Tervuerenből. Egy Milsart nevű kan lett a győztes.
1898. november 18-án Malines nevű kisvárosban a vörös rövidszőrű kutyák tenyésztői saját klubot alapítanak. Céljuk kizárólag a rövidszőrű egyedek javítása, melyek ekkor kapják a malinois nevet.
A groenendaelok keresztapja Nicolas Rose volt a Groenendael kastélyban működő szálloda és étterem tulajdonosa. Az ő Petite nevű szukája lett az első díjnyertes kutya az 1892-ben megrendezett első speciális kiállításon. 1910. március 11-én a groenendael tenyésztők is létrehozták saját klubjukat.
1981 márciusában a fajta születésének 90. évfordulójára a " Belga Juhászkutya Barátok " nagyszabású nemzetközi összejövetelt rendeztek. Szépség, karakter és munkaképesség együttes vizsgálása után díjazták a világ minden részéről ideérkezett kutyákat.
A BELGA JUHÁSZKUTYA JELLEME.
Természetben, jellemben mind a négy változat nagyon hasonló. Rendkívül kötődnek az emberhez, ideális társak még egész kicsi gyerekek mellé is. Amennyiben a gazda határozottan és következetesen neveli a családba kerülés első szakaszától kezdve felnőttkorában szófogadó és könnyen kezelhető társ lesz még a gyerekek számára is. A brutális testi fenyítést nehezen viseli. Ideális kerti kutya, nagyon jól viseli a kemény telet, de a meleget is. Lakásban is tarthatjuk, de feltétlenül biztosítani kell számára minden nap a bőséges mozgást. A belgák nagyon apportosak, így az egyedül sétáltatott kutyát is könnyen le lehet mozgatni. A vizet is nagyon szeretik, ha tehetjük vigyük úsztatni.
Kiképzésüket inkább játékos módszerrel, mint kemény szigorral végezzük! Nagyon szeretnek dolgozni, megfelelő kiképzéssel jó őrző-védő munka- és versenykutyát nevelhetünk kedvencünkből.
Aki a játékosabb, gazda és kutya közötti szorosabb kapcsolatot igénylő kutyás sportot kedveli az inkább az agilitit válassza. Ebben nagyon jók, gyorsak és precízek a belgák.
Kiképzésüket nem érdemes túl korán kezdeni, mert rendkívül gyorsan tanulnak. 10-12 hónapos korukig inkább csak játszunk velük. Labdázás, rongyozás jó alapokat adhat a későbbi komoly munkához.
Külföldön használják mentő, illetve katasztrófakutyaként. Kitűnő a szimatuk, gyakran használják kábítószer keresésre is.
Szőrük nem igényel mindennapos gondozást, nem csomósodik, nem filcesedik (a hosszúszőrűek sem ). Elegendő egy-két hetente átkefélni, amit a legtöbb kutya kifejezetten élvez. A drótszőrű változatot évente egyszer-kétszer meg kell trimmelni.
GROENENDAEL: Temperamentumos munkakutya. Hazánkban pár éve kezd igen népszerűvé válni. Gyönyörű egységesen fekete, csillogó szőrével rendkívül impozáns megjelenésű.
LAEKENOIS: Hazánkban a legritkább belga. Vörös bozontos szőrével szép, rusztikus kutya benyomását kelti. Figyelmes, alkalmazkodó, intelligens, nagyon hűséges. Munkaképessége- fogáskészsége vetekszik a malinois-éval.
MALINOIS: Rövid szőrű, vörös színű, fekete maszkos. Ezt a változatot nem a szépségéért, hanem a használhatóságáért tenyésztik. Sokoldalú munkakutya. Külföldön a rendőrségnél, hadseregben használják. Az őrző-védő kutyás sportban is élen jár.
TERVUEREN: Hosszúszőrű, vörös, fekete maszkos. Hazánkban jelenleg ez a legismertebb, legnagyobb számban található változat. |