Nyári veszélyek: A kullancsok
Nyáron nagyon sok problémát okoznak a külső élősködők, ezek közül is leginkább a bolhák és a kullancsok.
A kullancsok obligát vérszívó paraziták, amelyek a gerinceseken élősködnek, és az egész világon elterjedve több mint 800 fajjal képviseltetik magukat. A kutyákon, és így Magyarországon az Ixodesek vagy valódi kullancsok találhatók meg.
A kullancsok négy fejlődési stádiuma: tojás, lárva, nympha, kifejlett kullancs (adult), mind megtalálhatók az emlősök bőrén, de vért csak a mozgásra képes fejlődési alakok szívnak. A rendkívül parányi fejlődési alakok gyakorlatilag felfedezhetetlenek a kutyák sűrű szőrzetében, azonban ugyanúgy hordozzák a fertőző ágenseket, mint a kifejlett Ixodesek. A kullancsok az elülső pár lábon, a tarsuson lévő Haller-féle szerv segítségével találnak áldozataikra. Ez a szerv hőmérsékleti ingereket, széndioxidot és mechanikus rezgéseket érzékel. Lábaik végén lévő kampós karmokkal kapaszkodnak az állatok, illetve az ember bőrébe. Viszonylag hosszabb időt (több óra) töltenek a vérszívás helyének kiválasztásával, melyek a bőrfelülethez közeli, felszín alatt futó ér, és direkt napfénynek lehetőleg nem kitett bőrfelület. A befúródás teljes érzéstelenítésben zajlik, mivel a nyálmirigyéből érzéstelenítő hatású anyagot juttat a sebbe. A vérszívás időtartama a lárvák esetében kb. 3 nap, a nymphánál 5 nap, a kifejlett stádiumnál pedig 7 nap körüli. A kifejlett nőstényben a vérszívás indukálja a szexuális ciklust, a párzás a gazdaállaton történik. A lerakott tojások száma 1000-5000 közötti. Amennyiben a nőstény kórokozókat hordozott (pl.: lyme-borreliosis, babesiosis), akkor a tojások, és a kikelő teljes utódnemzedék is fertőzött.
Itt el is jutottunk a kullancsok valódi veszélyéhez, mely szerint a kullancsok kórokozók egész arzenálját terjesztik. Ilyenek a piroplasmosis, Ehrlichiosis, hemobartonellosis, hepatozoonosis, babesiosis, borreliosis, stb.
Kutyákban elsősorban a babesiosis illetve lyme-borreliosis okoz súlyos, sokszor életveszélyes megbetegedéseket. A Babesiosist egy vörösvérsejtekben szaporodó ágens, a Babesia canis okozza, mely magas láz (sokszor 41-42C) kíséretében elesettséggel, bágyadtsággal, étvágytalansággal járó klinikai képet mutat. A betegség előrehaladott stádiumában a kutyák véres vizeletet ürítenek, mely már minden tulajdonosnak feltűnik. A betegség jól diagnosztizálható, mely vérvizsgálat során biztosan kimondható. Időben állatorvoshoz került állatok gyógyíthatók, de itt az időfaktor nagyon lényeges. A betegség oltással megelőzhető, de sajnos hosszú idejű védettség nem várható el.
A másik igen fontos, és az utóbbi időben igen gyakori kullancs által terjesztett fertőző betegség a Lyme-kór (Lyme-borreliosis) melyet a Borrelia burgoferri nevű baktérium okoz. A betegség első tünete a kullancscsípés körül kialakuló bőrpír, mely inkább emberen tűnik fel, mivel a kutyák szőre alatt ez szinte felfedezhetetlen. A leggyakoribb tünetek a sántaság, izületi bántalmak, idegrendszeri elváltozások, szívpanaszok. Ezek a tünetek lassan, lappangva, alattomos módon jelennek meg a szervezetben, mely igen nehézzé teszi a diagnózis felállítását. (A vérvizsgálat elvégzése itt is segít a felismerésben.) Emiatt a gyógykezelés nehéz, hosszadalmas és igen költséges lehet. Sokszor a hosszú kezelés sem hoz eredményt és visszamaradhatnak idült tünetek vagy sajnos az állat életébe is kerülhet a betegség. A betegség elleni védekezés legbiztosabb módja a megelőző vakcinázás, mely évente ismételve jó eredményt biztosít.
A kullancsok elleni védekezés több formája ismert, melyek több-kevesebb sikerrel próbálják megelőzni a parazita bőrre, bőrbe jutását. Ilyenek a különböző szájon át etetett készítmények, és a külsőleg használt nyakörvek, spray-k, spot on (bőrre cseppenthető) gyógyszerek. A tapasztalat azt mutatja, hogy magában egyik sem oldja meg 100%-osan a kullancs vérszívását, így a legbiztosabb védelem a kombinált védekezés. Ebbe beletartozik a saját kertben, illetve a kutyafuttatókon vagy kutyaiskolákban a fű és az aljzatnövényzet vegyszeres permetezése is.
A fentiekből következik, hogy a kullancsok illetve az általuk terjesztett betegségek elleni védekezés az állattulajdonos és az állatorvos közös feladata. Egyik a másik nélkül nem lesz elégséges és igen sok kellemetlenséggel jár kedvenc kutyánk és környezetünk egészségére nézve. |